Wyszukaj na stronie:
 
alpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczykalpejczyk

Albertiana 2010

Już po raz 10-ty Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie był miejscem finału Festiwalu „Albertiana”.

Na dużej scenie teatru w nagrodę zaprezentowali się zwycięzcy eliminacji, które odbywają się w pięciu regionach na terenie całego kraju. Bierze w nich udział około 1000 osób.

Festiwal promuje twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych intelektualnie i organizowany jest przez dwie fundacje – im. Brata Alberta i „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. Oprócz nagród „Masek Teatrów Krakowskich” i statuetek „Albercików” przeznaczone są także medale św. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. To właśnie ten medal zainspirował Annę Dymną do założenia fundacji „Mimo Wszystko” i rozpoczęcia budowy „Doliny Słońca” – ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych intelektualnie.

Tegorocznymi laureatami Medalu zostali:

  • Dr Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Adam Nowak – wokalista zespołu Raz Dwa Trzy
  • Urząd Miasta Zgierz

W poprzednich edycjach byli to m. In. Jerzy Buzek, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Marek Kamiński.

Laureatami „Albertiany 2010 w kategorii zespoły teatralne zostali – Teatr „Bez Kurtyny” z Torunia, „Bona” z Łomży, „Żółta Ciżemka” z Chełmka, Teatr „Nasza Lepsza” z Lublina, PSOUU z Makszeszowa.

Oprócz teatrów na scenie zaprezentowali się najlepsi soliści – Daria Wojciechowska Katarzyna Stasiek, Józef Mielnicki, Łukasz Lisek, Marcin Kurzawa. Gościem specjalnym była bawarska grupa teatralna „Schaw mer mal”. Całość prowadziły Anna Dymna, Lidia Jazgar – wokalistka zespołu Galicja a także prezes Fundacji Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

Jak powiedziała na zakończenie „Albertiany” Lidia Jazgar „… Człowiek nie jest sam”
Jak się okazuje są chętni, którzy pomagają fundacjom bo bez sponsorów i dobroczyńców nie byłoby możliwe ich funkcjonowanie.
W śród nich wymienić możemy m. in. Stowarzyszenie Miłośników Sportu i Rekreacji „Alpejczyk”, który od kilku lat wspomaga działalność Fundacji.

Stowarzyszenie Miłośników Sportu i Rekreacji “Alpejczyk” przy PGNiG S.A. w Warszawie wraz z PGNiG S.A. i Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” ogłosiło Ogólnopolski konkurs plastyczny osób niepełnosprawnych „Moja ulubiona dyscyplina sportu”

Temat konkursu był zawarty w haśle „Moja ulubiona dyscyplina sportu”. Celem konkursu była popularyzacja aktywnego wypoczynku w nawiązaniu do dyscyplin turystyczno-sportowych (narciarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, kolarstwo, jazda konna i wędrówki piesze) propagowanych przez Stowarzyszenie Alpejczyk w związku z 10-leciem jego działalności.

Ogłoszenie wyników konkursu, wystawa prac oraz wręczenie nagród nastąpiło podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani koszami łakoci natomiast laureaci i osoby wyróżnione dostały specjalne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie i Karpacką Spółkę Gazownictwa w Tarnowie.

Zdjęcia i tekst: Jacek Czarniecki

Komentarze są wyłączone.

 
Prezentacja Video
Film reklamowy